تبلیغات
مدینه

مدینه
 
عشق یعنی لافتی الا علی عشق یعنی رهبرم سید علی
نویسندگان
لینک دوستان
لوگوی همسنگران
طراح قالب
معببر سایبری همراه رهبر
به گزارش پایگاه مذهبی دارالصادقیون  امامزاده سیدکافی علیه السلام در روستای کافی آباد  از توابع دهستان کِذاب , بخش خضرآباد, شهرستان اشکذر  در دامنه شیرکوه در45 کیلومتری یزد واقع گردیده است


 
نسب شریف این امامزاده در شجرنامه آمده است:   امامزاده سیدکافی بن هاشم بن محمدرضا بن محمدبن حسن بن احمد بن علی بن احمد بن ناصرالدین بن شمس الدین بن نجم الدین بن حسن بن محمد بن حمزه بن علی بن طلحه بن حسن بن علی بن عمر بن حسن افطس بن علی الأصغر بن امام سجاد (علیه السلام) است. اصل این بنای مقدس به دوران پیروزی انقلاب اسلامی برمیگردد. در کتاب فرهنگ جغرافیایی درباره این امامزاده نوشته شده : (قدمت آبادی بیش از 800 سال است و دارای زیارتگاهی بنام امامزاده سیدکافی است.(

منبع:

پایگاه مذهبی دارالصادقیونhttp://darolsadeghiyon.ir/post/2168

 قبل از پیروزی انقلاب  این امامزاده بقعه ای کمتر از 20 متر  با ضریح کوچک چوبی و گنبد از جنس خشت و گِل  داشته است. این بنای مقدس بعد از پیروزی انقلاب  از سال 1361با معماری آقای استاد حاج  حسن کلانتر یزدی  طراحی  و باهمت هیئت امنا و از کمکهای مردمی باز سازی گردید. و در حال حاضر زیربنای مسجد و امامزاده کافی به متراژ 1360 متر می باشد. ساختمان امامزاده و سقف  حتی ستونها  از آجر و سیمان به سبک سنتی استفاده   شده و فاقد آهن است , سقف امامزاده دو پوشش میباشد پوشش اولی با آجر و سیمان و پوشش دومی که گنبد بر روی آن واقع گردیده از الگوی آهن استفاده شده و با آجر پوشیده شده و روی آن کاشیکاری شده است.  نمای ستونهای داخل امامزاده از کاشی  و دیوارها آینه کاری و نمای سقف از آجر به سبک سنتی تزیین شده که نظر هر بیننده ای را به خود جلب میکند و در نوع خود بی نظیر میباشد. گلدسته های امامزاده با ستونهای  از آجر ساخته شده و  نمای آن را کاشی نموده اند.  در مسجدی بنام  امامزاده مزین  است با ستونهای آجری  به شکل طاق مانند به شیوه سنتی   پوشیده شده است. دیدنش خالی از لطف نیست. 

حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ حسین غالبی  امام جمعه بخش خضرآباد در مصاحبه با خبرنگار ما گفتند: نسب شریف سیدکافی علیه السلام با چند واسطه به حضرت سید ساجدین  امام زین العابدین علیه السلام میرسد. این امامزاده همیشه مورد احترام بوده و مردم با چشم احترام به آقا نگاه میکنند. چون کشف و کراماتی از آقا دیده بودند باعث علاقمندی شدید آنها  به آقا شده اند. من شخصا هر وقت خواسته و حاجتی داشته ام که به آقا مراجعه کردم دست خالی بر نگشتم. مردم باید کارهای فرهنگی خویش را در جوار امامزاده  انجام دهند همانطوری که   رهبری  معظم تاکید کردند. : بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی  جامعه تبدیل شوند.

حضرت حجت السلام حاج سید حسن جعفری  سالمندترین عالم دینی  شهرستان شهربابک ونماینده دوره های دوم و سوم  مجلس شورای اسلامی که با11 واسطه بنامهای  غلامرضا ابن اکبر ابن عباس ابن  حسنعلی ابن جعفر ابن حسنعلی ابن جعفر ابن ملاعلی ابن حاج کنعان  ابن سعید ابن سید کافی می داند. به خبر نگار ما گفتند:
 امامزاده سیدکافی  دارای دو پسر  بنامهای کبیر و سعید   , که کبیر در نزد خودمانده  که از او ابراهیم وسپس مهدی و از او مؤمن و ازاو سید جعفر و سپس میرخلیل به دنیاآمده است. و  فرزند دیگرش  که جد اعلای ما  حاج سید سعید در کسوت روحانیت بوده ,حکومت وقت آن زمان ( سلسله افشاریه) او را  از یزد به منطقه ای در فارس بنام مروست تبعید میکنند  و از طرفی چون  آن زمان سادات را میکشتند تامین جانی نداشته  در دیار غربت خود را شیخ معرفی میکند حتی به فرزندانش سیادت خود را  اعلام نکرده بود  به همین دلیل سیادت او گم میشود. از آنجایی  آن منطقه روحانی نداشته مردم از او خواهش میکنند  حتی بعد از تبعیدشان  در انجا بماند  و هرگز به  یزد  برنگردد بر اثر تمنای  مردم  تا پایان عمر در مروست  می ماند و در آن سرزمین   به رحمت خداوند میرود  او 11 پسر داشته  بعد از وفات ایشان اکثر فرزندانشان به یزد بر میگردند اعلام هویت میشوند  جز یکی از آنها که به  نام حاج کنعان که  به  دامپروری مشغول  بوده است. حاج کنعان برای توسعه دامپروری اش   به منطقه  کوهستانی شهربابک مهاجرت میکند که ایشان چهار پسر  به نام های ملا علی ؛ محمد علی ؛ عباس و اسکندر داشتند  که فرزندانشان  فامیلهای مختلفی را برای خودشان انتخاب کردند.  که مشهور ترین انها  جعفری  و کافی و  ملایی بوده  و  فامیلهای  مثل نجفی و تقی نژاد و  کریم پور در بین  نوادگان حاج کنعان  به چشم میخورد. حاج کنعان  تاکید  داشته که   فرزندانشان اجداد خود  را تا  حاج کنعان و یا کافی یاد بگیرند.. حجت الاسلام جعفری بیان کردند.   عشیره حاج کنعان از شهربابک به   شهرهایی  مثل  تهران ؛ کرج ؛ شهریار ؛قم ؛ گرگان؛  یزد ؛    شاهرود ؛قزوین ؛ اصفهان  ؛  کرمان   و رفسنجان  و.... پراکنده شده اند حتی یکی از نوادگان ایشان به نام  حسن حاج حسین (حاج حسن تقی پور ) در منطقه نوق رفسنجان  رشته قناتی را حفر نموده و آن  روستا  را به نام خودش نام گذاری کرد که این روستا  حسن آباد نوق نامیده می شد که در حال حاضر  معروف به روستای   حسن آباد صادق الائمه علیه السلام و  مفتخر به  خادمی  کاروان صادقیه    و پایگاه صادقیون گردیده است. 

 حجت الاسلام حاج سید حسن جعفری  نسب شریف خود را با 11 واسطه به امامزاده کافی نام بردند.   غلامرضا ابن اکبر ابن عباس ابن  حسنعلی ابن جعفر ابن حسنعلی ابن جعفر ابن ملاعلی ابن حاج کنعان  ابن سعید ابن سید کافی از واسطه های بین خود و امامزاده کافی دانستند.  درحالی که نسب مرحوم حاج حسن تقی پور با  10 واسطه  بنامهای حاج حسین ابن مهدی ابن محمد بن تقی بن سجاد ابن کریم ابن ملا علی ابن حاج کنعان ابن سعید ابن امامزاده سید  کافی میباشد. نقطه مشترک خویشاوندی مرحوم حاج حسن و دیگر عموزادگانشان  در رفسنجان با ما  در جدمان  ملاعلی  ابن حاج کنعان ابن سعید ابن امامزاده سید  کافی میباشد .

آقای حاج محمدعلی قاسمی  خادم قبلی امامزاده سیدکافی علیه السلام که از سال 1359 افتخار خادمی این امامزاده را داشته  در باب کرامات این امامزاده گفتند: نزدیک 18 سال پیش دخترم   فاطمه قاسمی دچار  بیماری تومور مغزی گردید  تمامی دکترا او را جواب کرده بودند  . یک شب  در اواخر شب  که از  غصه و ناراحتی خوابم نمی برد وارد حرم شدم و حاجت خود را بر امامزاده عرضه داشتم  که شفای دخترم را از لطف امامزاده کافی گرفتم  و هیچ اثری از درد در بدنش مشاهده نشد و شفا گرفت. 

ایشان در مورد ساخت ضریح  گفتند: چند سال پیش در عالم خواب  از طرف امامزاده کافی به من الهام شد که به آقای حاج احمد جعفری بگویم قضیه ضریح به کجا ختم  گردید؟  وقتی به آقای جعفری خوابم را گفتم   او گفت: من حاجتی داشتم فقط در دلم نیت داشتم که اگر برآورده گردد یک ضریح جدید  بر روی قبر بگذارم  ولی  از این ماجرا کسی خبر نداشت تا   اینکه دیروز  حاجتم روا شد  که امامزاده  شما را مامور کرده  که به من گوشزد نماید تا به عهدی که بسته ام وفادار بمانم.  با ساختن ضریح جدید   ضریح آلومینیمی که بعد از ضریح چوبی در ابعاد 2در 3 ساخته شده بود به قبر زن استاد اشرف آهنگر  که در قبرستان جهرر یزد واقع در خیابان مهدی  انتقال داده شد.  ضریح آلومنیم بر روی قبر زن استاد اشرف آهنگر گذاشته شد.و ضریح فعلی در ابعاد 3در 4  که توسط حاج احمد جعفری بر روی مرقد مطهر گذاشته شد.

 آقای سید جلیل حسینی خادم فعلی امامزاده سیدکافی علیه السلام  در باب کرامات امامزاده سیدکافی علیه السلام گفتند: چند سال پیش در زمستان صدای شیون و ناله ای شنیدم  به سمت صدا آمدم دیدم که خانواده ای   دختر بیمار خود را که دکترها جواب کرده بودند به نزد امامزاده آورده بودند آن موقع ساختمان در حال تعمیر بود درب نداشت. سوز سرما تا مغز استخوان را می لرزاند  اینقدر سرد بود با خود گفتم  اگر اینها اینجا بمانند از سرما  همه تلف میشوند گفتم  به خانه ما بیایید  گفتند ما تا شفا نگیریم  نمی رویم.  گفتم اگر شبی فرزند شما شفا نگرفت من سید نیستم.  خلاصه آن شب آن خانواده به منزلشان رفتند و من به امامزاده گفتم آقا من به اعتبار شما قول دادم   آبرویم را نریزید. در روز بعد دیدم خانواده شان به منزل من آمده و گوسفندی را نذر من کرده بود و دخترشان به دست با کفایت امامزاده کافی شفا گرفته بود.  

آقای مهندس محمد حسین محمدی  عضو هیئت امنای سیدکافی علیه السلام  و کارشناس عمران بخشداری خضرآباد راجع به توسعه این مکان مقدس اعلام کرد: ما برنامه ای جهت ساخت زائرسرا و فضای تفریحی  در جوار امامزاده در پیش  داریم.  برای اجرای این طرحها, زمینهای اطراف امامزاده را خریداری و آزادسازی  کردیم و سعی داریم قسمت باقی مانده که دو باب مغازه هست بخریم  تا به راحتی این اهداف را اجرا نماییم.  ایشان از طرحهای در دست اجرا را فضای تفریحی و زائر سرا و سالن اجتماعات را در اولویت دانست . .
آقای محمدی  درباره معرفی روستای کافی آباد گفتند:  آنچه که در میان اقوال مشهور است این است  که روستای کافی آباد بعد از امامزاده بوجود آمده است و امامزاده از قبل وجود داشته است. و مردم این روستا به نام این امامزاده شناخته میشوند و نام این امامزاده زینت و اعتبار روستا گشته است.
 بافت تاریخی روستای کافی آباد جاهای دیدنی مثل کوچه های سرپوشیده (ساباط) و برج قدیمی احمد شاهی که از سنگ و گل  در زمان حکومت احمد شاه قاجار ساخته شده و مسجد جامع کافی آباد که با سبک سنتی ساخته شده است میتوان نام برد.  از آنجایی که این روستا و روستاهای مجاور امامزاده در ایام گرم سال از آب و هوای نسبتا ملایم و خنکی برخوردارند و نسبت به مرکز استان.10 تا 15 درجه اختلاف کاهش دما دارد باعث شده در ایام تابستان  مردم زیادی از سایر نقاط برای زیارت و سیاحت به این روستا و روستاهای مجاور بیایند. روستای کافی آباد دارای 6شهید و جمعیتی بالغ بر 400 نفر میباشد.  بزرگترین مشکل اصلی این  روستا و روستاهای مجاور  کمبود آب می باشد .  ان شاءالله تا دو سال آینده مسئله کم آبی  هم از طریق انتقال آب زاینده رود حل خواهد شد. 

نکته جالب توجه ای که ذهن هر بیننده و مسافری ای را به خود جلب میکند این است  وقتی در بافت قدیم وارد میشویم در درب ورودی هرخانه  یک پرده و یا پارچه ای آویزان است تا در هنگام باز شدن  درب خانه   داخل خانه دیده نشود .  زنان و دختران این روستا به حجاب و پوشش بسیار خوبی آراسته هستند . مردم این روستا از نظر خلق و خو  صبور و  خونگرم وبا حوصله و میهمان نواز میباشند. و در استخری که آب قنات جمع میشود  وقتی نگاه میکنیم حاکی از امنیت و آرامش این روستا را دارد  ماهی های رنگی و پرندگان  بدون هیچ دغدغه ای و با کمال آرامش به زندگی خود ادامه میدهند.


باتشکر از برادر بزرگوارم شیخ احمد تقی نژاد برای تهیه این گزارش

برچسب ها: آشنایی با امامزاده سید کافی،
[ جمعه 12 شهریور 1395 ] [ 06:40 ب.ظ ] [ فاطمه ]
درباره وبلاگ

الهی ضعیفان را پناهی ؛

قاصدان را بر سر راهی ؛

مومنان را گواهی ؛

چه عزیز است آنکس که

تو خواهی!

الهی هر که ترا شناسد ؛

کار او باریک و

هر که ترا نشناسد ؛ راه او تاریک .

الهی توانائی ده که در راه نیفتیم

و بینائی ده که در چاه نیفتیم .

الهی بر عجز خود آگاهم و

بر بیچارگی خود گواهم ؛

خواست خواست توست ؛

من چه خواهم .

خواجه عبدالله انصاری

...............................
سید علی

میرما

«سیدعلی خامنه ای»است

نعمت ماپاکی این آینه است

مابه سیمای«سیدعلی»

مه دیده ایم

مادراین آیینه الله دیده ایم

«حکم»اومیزان به

هرچه راستی است

غیرازاین رفعت تمامی

کاستی است

دست دردستتان

هم گل کاشتیم

ما امامی چون«خمینی»داشتیم

پاک وروشن مثل قلب آینه است

آن«امام»امروزنامش«خامنه ای»است

شرحی عشق ملت هاست - او-

غایت عشق«بسیجی»

هاست - او

مابه فکر«جاه»و«جوفه»نیستیم

یاعلی!مااهل«کوفه»نیستیم

عشق دونقش است دریک آینه

ترجمه کردم:«خمینی»

-«خامنه ای»
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
بروز رسانی :
امکانات وب

بنر کاروان صادقیهسفارش

سفارش کد بارشی

احکام دختر و پسر

معبر شهدا1

لوگوی وب حدیث عشق

لوگوی متحرک پایگاه دارلصادقیون

کد لوگوی متحرک حیدر امیر حق

کد لوگوی پایگاه حفظ حیاو عفت

لوگوی متجرک کاروان صادقیه

کد لوگوی وبگاه مذهبی مادر ارجمند بی بی ام فروه س

کدلوگوی متحرک ما با ولایت زنده ایم1

کد وبگاه اغیثینی

لوگویارمنتقم></a></p><!--finish logo cod off http://www.yaremontaghem.blogfa.com/ --> 
et 

<p align= کد لوگوی_متحرک_بانو_نفیسه

بنر جدید تبلیغاتی معبر شهدا

وبلاگ جنگ نرم

.:نشان از بی نشان:.

گردا سایبری خیبر